درباره کاشت مو

درباره کاشت مو

درباره کاشت مو

درباره کاشت مو باید گفت که کاشت مو به صورت انتقال بافت مو به مناطق  طاس سربه قرن ۱۹ بر می‌گردد؛ در این روش پوست دارای موی متراکم، به همراه منبع خون به منطقه دیگر منتقل می‌شود.

درباره کاشت مو

درباره کاشت مو و روش کاشت  آن می توان گفت که کاشت مو به طور کلی به دو صورت انجام می‌شود؛ کاشت موی بدون جراحی و کاشت موی با جراحی که هر کدام تکنیک‌ها و روش‌های مختص به خود را دارند.

درباره کاشت مو بدون جراحی

روش‌های کاشت موی بدون جراحی می‌توان به تکنیک‌های زیر اشاره کرد:

-کاشت مو به روش SUT

 -کاشت مو به روش FUE

 -کاشت به روشSUT و FUE

 -کاشت مو به روش BHT

 -کاشت مو به روش FIT

 -کاشت مو به روشfut

هریک ازاین روش بسته به نظر پزشک که کدام یک  برای بیمار بهتر است انتخاب می شود.

بعد از جراحی کاشت مو چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟

سه  الی چهار ماه زمان نیاز است تا موی فرد  شروع به رشد کند در برخی از موارد این مدت زمان ممکن است برای فرد طولانی ترباشد .حتی ممکن است در برخی موارد موها به طور ناگهانی بریزند که این موضوع موقتی است.

درباره کاشت مو و نتایج آن باید گفت که بیشتر جراحی‌ها در بیشترافراد موفقیت آمیزهستند اکثریت قریب به اتفاق افراد در مدت ۶ الی ۹ ماه بعد از جراحی شاهد رشد ۶۰ درصدی موهای خود خواهند بود. حتی اگرزخم بعد از کاشت مو ایجاد شود و در پوست سر فرد دیده شود بعد از رویش مجدد مو کاملا محو خواهند شد.

بسته به انتظارات فردی، ممکن است به چند فرآیند جراحی برای کاشت مو  نیاز داشته باشید. با اینکه داروهای ضد التهابی برای بیمار تجویز می‌شود اما ممکن است درد و تورم در بیمار دیده شود.

درباره کاشت مو

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست سر شما بعد از کاشت شاید کمی  درد داشته باشد. بعد ازانجام کاشت مو ممکن است فرد به داروهای زیر نیاز داشته باشید:

مسکن، آنتی بیوتیک برای کاهش خطرعفونت، داروهای ضد التهابی برای کاهش تورم برای بیشتر بیماران تجویز می شود .بیشتر افراد چند روز بعد از جراحی می‌توانند به سر کار خود باز گردند. ریزش موهای کاشته شده چند هفته پس از جراحی برای برخی افراد اتفاق می افتد. بیشتر افراد شش الی نه ماه بعد از جراحی رشد موی خوبی را تجربه می‌کنند. بیشتر پزشکان از داروهایی مختلف را بهبود رشد دوباره مو به بیماران تجویز می کند . این داروها به کاهش ریزش مو یا کندتر کردن آن در آینده کمک می کنند.

درباره کاشت مو و مزایای آن

-سریع بودن عمل کاشت وامکان کاشت مو در یک جلسه

– تراکم مو مناسب در افراد حتی با درجات بالای طاسی

– درمان‌های موضعی و درمان‌های دوره‌ای به طور موقت به رشد مجدد مو‌ها شما کمک می‌کند. اما کاشت مو یک روش دائمی است و نتایج پایدارتری برای فرد به همراه دارد.

-صرفه جویی در هزینه یکی از مزایای کاشت مو است .همان گونه که می دانید داروها در زمان طولانی‌تری منجر به نتیجه دلخواه در فرد می‌شوند واین داروها  باید چندین بار خریداری شوند. اما در کاشت مو یک بار پول پرداخت خواهد شد.

درباره کاشت مو ومعایب آن

در برخی از روشهای کاشت مو برشی بزرگ در ناحیه ی پشت سر ایجاد می شود که احتمال باقی ماندن اسکار یا جوشگاه در آن قسمت زیاد می کند.

– بعد از  کاشت مو در برخی افراد خونریزی نیز دیده شده است. همچنین وجود عوارضی پس از جراحی از قبیل تورم سر و صورت، درد و باقی ماندن اسکار از معایب کاشت مو بوده است البته باید به این نکته اشاره کرد که در روش کاشت مو جدید بیشتر این مشکلات رفع شده است.

عوارض جانبی کاشت مو

درباره کاشت مو وعوارض جانبی آن باید گفت که اگر برای کاشت موهای‌تان از تکنیک‌های مدرن استفاده کنید و به کلینیک‌های پیشرفته مراجعه کنید معمولا عوارض خاصی بعد از کاشت نخواهید داشت.

عوارضی که ممکن است بعد از کاشت مو برای فرد اتفاق بیفتد موقتی هستند این عوارض شامل موارد زیر هستند که بعد از مدتی از بین می‌روند و جای نگرانی نیست.

  کم پشت شدن مو یکی از متداول‌ترین عوارض بعد از کاشت است که به صورت قطعات مختلف طاسی بر روی سر و کم پشت شدن موها ظاهر می‌شود طوری که در برخی از کاندیدها درصدی از موها هر روز از دست می‌روند.

درباره کاشت مو

    تورم نواحی نظیر پوست سر و پیشانی یکی دیگر از این عارضه‌های کاشت مو است که در این موارد پزشک ، داروهایی برای تسکین ورم  تجویز می کند که در صورت آزار دهنده بودن این تورم‌ها می‌توانید از دارو استفاده کنند.

خاراندن پوست سر یکی از بدترین عکس‌العمل‌هایی است که می‌تواند بعد ازکاشت مو اتفاق بیفتد . خاراندن محل پیوند باعث به وجود آمدن دلمه‌های پوستی و در نهایت موجب ریزش فولیکول‌های مو می‌شوند. پس اگر دچار خارش پوستی شدید هستید حتما از مرطوب‌کننده‌ها و شامپو استفاده کنید و از خاراندن موضع دوری کنید.

آیا کاشت مو با بیهوشی همراه است

 درباره کاشت مو و بیهوشی باید گفت که ، انجام این عمل با بی حسی موضعی بوده که در صورت داشتن تیم پزشکی با تجربه، این عمل ایمن و راحت خواهد بود.

درباره کاشت مو ونتایج آن

نتیجه کاشت مو تنها به موی بیمار بستگی ندارد. موفقیت چنین جراحی به مهارت و تکنیک‌های جراح نیز بستگی خواهد داشت. در ادامه نکاتی را برای ارزیابی و انتخاب درست جراح بیان می‌کنیم.

 -فردی را انتخاب کنید که شناخته شده است و سایر بیماران او را توصیه کرده اند. بهتر است جراحان متعددی را مورد بررسی قرار دهید و با بیماران آن‌ها صحبت کنید.

-جراح ممکن است در مورد انتظاراتی که شما از کاشت دارید در جلسه مشاوره با شما صحبت کند. شما نباید منتظر نتایج غیر واقعی از کاشت باشید در جلسه مشاوره در مورد مزایا، عوارض جانبی و نتایج جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

درباره کاشت مو

-اطمینان حاصل کنید که جراح شما باتجربه و دارای مهارت کامل است زیرا کاشت مو به مهارت های متعددی نیاز دارد پس اطمینان حاصل کنید که فرد موردنظر تجربه و صلاحیت کافی برای انجام این فرآیند را دارد.

 در آخرکلینیکی را انتخاب کنید که بیماران از آن راضی هستند. اطمینان حاصل کنید که جراح توجه خوبی به بیماران خود دارد.

عوارض جانبی کاشت مو

کم پشت شدن مو، یک عارضه جانبی متداول است که معمولاً موقتی است. وجود قطعات مختلف طاسی بر روی سر نیز متداول است به طوری‌که ۵۰ درصد موها در هر روز از دست می‌روند.

سکسکه‌های بعد از عمل هم در حدود ۵٪ بیمارانی که متحمل کاشت مو شده‌اند، دیده می‌شود. دیگر عوارض جانبی شامل تورم نواحی نظیر پوست سر و پیشانی می‌شود.

بیماران باید اگر پوست سر آن‌ها شروع به خارش کرد مراقب باشند، چون خاراندن پوست سر وضعیت را حادتر و باعث شکل‌گیری دلمه‌های پوستی می‌شود. برای برطرف کردن خارش می‌ شود از یک مرطوب‌ کننده یا شامپو استفاده کرد.

 

نکاتی که یعد از کاشت مو بابد رعایت کنیم

-باید منطقه‌ای که کاشت مو در آن صورت گرفته‌است را از در معرض نور خورشید قرار گرفتن دور کرد و دو روز بعد از جراحی برای شستشوی محل مذکور باید از شامپو استفاده کرد.

-بعضی از جراحان پیشنهاد می‌کنند روز بعد از جراحی از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار مهم است چون باعث جلوگیری از دلمه بستن زخم در اطراف محور مو می‌شود این دلمه‌های پوستی به محور مو می‌چسبند و خطر ریزش فولیکول‌های موی تازه کاشته شده در طول ۶ تا ۱۰ روز بعد از عمل افزایش پیدا می‌کند.

در طول ۱۰ روز اول، تقریباً تمامی موهای کاشته شده، به واسطه تغییر محلی که داشته‌اند آسیب‌ پذیر می‌شوند و ریزش خواهند داشت. چنین امری کاملاً طبیعی است.

بعد از ۲ تا ۳ ماه موهای جدیدی از فولیکولهای جابه جا شده شروع به شکل‌گیری می‌کنند. موی بیماران به حالت عادی شروع به رشد می‌کند و در طول ۶ تا ۹ ماه بعدی به ضخیم شدن ادامه می‌دهد. هرگونه ریزش موی بعدی به صورت محتمل از مناطقی که تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته‌اند، صورت می‌گیرد.

 

کاشت مو

 

 

 

آیا نتایج کاشت دائمی است؟

گرافت‌های کاشته شده نسبت به ریزش مقاوم‌اند و از لحاظ تئوری می‌توانند تا آخر عمر رشد کنند. البته با توجه به الگوی ریزش مو، ممکن است در سال‌های بعد تراکم بخش‌هایی کاهش یابد که به سادگی با کاشت دوم قابل جبران است.

 

 

بعد از کاشت چقدر باید استراحت کنم؟

به طور کلی بهتر است یکی دو روز سر کار نروید. در مورد روش FUT، باید تا حداقل ۱۰ روز از انجام ورزش‌های سنگین، دویدن و روابط جنسی خودداری کنید. این محدودیت برای روش FIT و سایر روش‌های مشابه وجود ندارد.

آیا بعد از درمان، معلوم می‌شود که مو کاشته‌ام؟

تا حدود ۳ هفته بعد از کاشت، پوست سر قرمز و متورم است که البته می‌توانید در این بازه کلاه بگذارید. ناحیه‌ی پذیرنده نیز تراشیده می‌شود تا پزشک دید مناسبی به آن داشته باشد. در ماه‌های اول بیشتر افراد متوجه تغییری در شما نمی‌شوند، در کل کاشت مو زمانی موفق است که افراد غریبه متوجه آن نشده و افراد آشنا بفهمند که مو کاشته‌اید. این یعنی خط رویش طبیعی بوده و تراکم حاصل شده بسیار خوب است.

 

 

 

دکتر محمدرضا کیانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *