کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو چیست

کاشت مو در حقیقت روش برداشت ریشه‌های مو از قسمت‌های پر پشت مو و کاشت در قسمت‌های کم پشت است این روش در حقیقت ساده‌ترین و نتیجه بخش ترین راه درمان برای افزایش رشد مو معرفی شده است. در سالهای اخیر روشهای زیادی برای کاشت معرفی شده است.

کاشت مو

نواحی که می‌توان در آن کاشت مو انجام داد

یکی از مزیت‌های مهم عمل کاشت عدم محدودیت در ناحیه کاشت است . کاشت  را می توان در یکی از نواحی زیرانجام داد :

-سر

-کاشت در قسمت سبیل

-کاشت در ناحیه قرار گیری مژه‌ها

-ریش

-ابروها

نواحی هستند که هر یک با توجه به تشخیص متخصص پوست ومو در تهران  قابلیت انجام عمل کاشت را خواهند داشت

کاشت مو در چند جلسه انجام می‌شود

یکی از مهم‌ترین سؤالات که بیشتر مراجعیین درباره آن سوال می کنند  پیگیری زمان و روند درمان کاشت مو  می‌باشد. در این مورد باید گفت که تعداد جلسات لازم برای کاشت  بستگی به نوع کاشت  دارد و نمی توان زمان دقیقی برای آن در نظر گرفت.

ولیکن می توان گفت که بیشتر مراجعین، تنها با یک جلسه درمان، نتیجه مورد نظر خود را مشاهده خواهند نمود؛ و این در حالی است که برخی دیگر به جلسات درمانی بیش‌تری نیازخواهند داشت.

چه موهایی برای کاشت مو استفاده می شود

در کاشت مو با توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن خود فرد برداشته می شود وسپس با استفاده ازمیکروسکوپ  فولیکول های آن به صورت تک تک جدا شده  و در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی یک میلی متری پیوند زده می شود.

بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد زیرا از موی بدن خود فرد استفاده شده است. همچنین موهای پیوندی که از  بدن خود فرد تهیه شده  احتیاجی به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک شما تجربه ومهارت لازم را داشته  باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که تنها یک خط بسیار باریک می ماند.

البته این نکته را بدانید که وقتی مو کاشته می شوند بعد از ۴ تا ۶ ماه  موهای کاشته شده شروع به ریزش می کند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

کاشت موچیست

روش های کاشت مو

همانطور که  می دانید ریزش مو و طاسی از مواردی است که اغلب افراد برای درمان آن اقدام می کنند. روش های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارد که هر کدام دارای مزیت ها و معایب خود را دارد. رایج ترین روش های کاشت که در سالهای اخیر رایج شده است

روش پانچ برای کاشت مو (Punch)

در این روش موها به صورت دسته ای برداشته می شود و در محل مورد نظر و در پوست سر، کاشته می شود. امروزه این روش به دلیل حالت  مصنوعی بودن آن کاربرد چندانی ندارد.

روش کاشت مو FUT

در روش کاشت FUT پزشک شما یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده بر می دارد. این مو حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرفت که هر گرفت در حقیقت شامل ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تار مو است.

بعد از برداشت محل عمل ترمیم  می شود و چون خط برداشت در مسیر رویش موها  است محل ترمیم دیده نمی شود. سپس گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی توسط پزشک شما جدا شده و آماده جهت کاشت می شود.

روش کاشت مو FIT

در روش FIT  معمولاً پزشک موها را ازپشت سر و بالای گوشها انتخاب می کند. بطور تقریبی بسته به نیاز فرد ۳ الی ۵ واحد فولیکولی موجود در بانک مو خارج می شود،وپزشک با به بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها را در ناحیه مورد نظر پیوند می زند. از برخی جهات می توان گفت که روش کاشت  FIT مانند روش FUT است.

روشهای کاشت مو

روش کاشت مو SUT

روش کاشت SUT نسبت به روش کاشت  FIT و FUT، روشی به روزتر و جدیدتری محسوب می شود . در کاشت  به روش SUT تمامی مراحل کاشت  در یک جلسه انجام می‌گیرد حال‌ آنکه در روش‌های کاشت  FUT و FIT حداقل شما در چند جلسه پشت سرهم باید این نوع کاشت را انجام دهید

یکی از ویژگی های که می توان برای  کاشت به روش SUT بیان کرد این است که تمامی مراحل برداشت گرافت‌ها از ناحیه که مو برای کاشت برداشت می شود تا مرحله پیوند با دستگاه‌های تمام اتوماتیک و زیر نظر متخصصین پوست ومو درتهران  انجام می‌پذیرد. در حالی که کاشت  به روش FIT و FUT تمام مراحل برداشت و کاشت  توسط انسان صورت می‌گیرد و تمامی مراحل آن توسط تکنسین‌ها انجام می‌پذیرد

مهمترین مزیت روش کاشت SUT تراکم بالای کاشت در این روش است که به نسبت سایر روش‌هاتراکم بیشتری دارد . همچنین فرد نیاز به دوره نقاهت بعد از انجام کاشت ندارد و فرد پس از این عمل به زندگی عادی خود بدون دوره نقاهت باز می گردد.

روش کاشت مو HRT

 در روش کاشت  HRTنیاز به بانک موی خود بیمارنیست . زیرا پزشک بانک موی طبیعی که با جنس و رنگ موی بیمار شباهت زیادی دارد را به او معرفی می‎کند. در این روش نیازی به برداشت مو و زخم هایی که برای برداشت مو ایجاد شده است وجود ندارد.

این روش مناسب افرادی است که به هر دلیلی بانک موی مناسبی ندارد . و یا اینکه ممکن است بیمار رضایت زیادی از موهای باقی مانده خود نداشته باشد. در نتیجه ترجیح می‎دهد به جای اینکه پزشک از گرافت موهای خود او استفاده کند، روش دیگری را بکار گیرد.

انواع کاشت مو

روش کاشت مو FUE

روش کاشت FUE از روش های جدید کاشت  می باشد ، به نوعی می توان گفت که این روش تکامل یافته روش‌های قدیمی مانند روش FUT می‌باشد.

در این روش پزشک شما لایه رویی پوست سرتان را با ظرافت بسيار بالايی از پشت سر برمی دارد بطوری كه هیچ گونه آسیبی به پوست، گوشت، عصب‌ها نمی‌رساند. از دیگر مزیت‌های این روش به بجا نماندن خط اسکار پشت سر فرد بوده و بدون درد و عوارض ميباشد این تكنيك مناسب افرادی است که بانک موی کمی دارند و وسعت ريزش زيادي دارند.

 

عوارض کاشت مو

کاشت  در صورتی که توسط یک پزشک و متخصص مجرب صورت بگیرد، هیچ گونه عارضه ای متوجه بیماران نخواهد شد. با این وجود برخی مشکلات بعد از درمان ریزش مو اجتناب ناپذیر است که این مشکلات موقت هستند و پس از مدت زمان کوتاهی برطرف خواهند شد، این مشکلات شامل

-تورم خفیف در ناحبه کاشت  که با خواب با حالت نبمه نشته برای چند شب ابتدایی و استفاده منظم از کمپرس سرد از بین می رود،

-مورمور شدن خفیف در ناحیه سر نیز یکی دیگر از مشکلات بعد از کاشت مو می باشد که گاهاً تا چند روز به طول می انجامد.

-در موارد نادر ممکن است بیمار دچار خونریزی  شود که این امر با پانسمان مخصوص و نیز رعایت حالت نیمه نشسته بر طرف می شود.

-اگر در قسمت کاشت  درد احساس شود، باید با قرص های مسکن که توسط پزشک و متخصص تجویز می شود، آن را التیام بخشید.

-اگر که در قسمت های  کاشت  خارش صورت بگیرد، خاراندن و دست زدن ممنوع است چرا که ممکن است دچار آسیب به موها شود. در مواقعی که خارش زیاد شود، می توان با شستشوی منظم و مرطوب کردن محل کاشت موی طبیعی، با سرم شستشوی خنک، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین، به مقدار زیادی کاهش یابد.

هزینه کاشت مو

هزینه جراحی کاشت معمولاً بر حسب تعداد گرفت ها در کاشت استفاده می شود مورد محاسبه قرار می گیرد. گرفت(پیوند) دسته و یا گروهی طبیعی از تارهای مو (معمولاً یک تا چهار تار مو) می باشد که از آن با اصطلاح واحد فولیکولی نیز یاد می شود.

این واحدهای فولیکولی در جراحی کاشت  به روش استخراج واحد فولیکولی به صورت تک به تک با استفاده از وسایل مخصوص مستقیماً از پوست سر جدا می شود.

کاشت مو

 

در یک جلسه کاشت که معمولا یک روز طول می کشد، ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ گرافت مو پیوند زده می شود. عمل جراحی پیوند مو به صورت سرپایی انجام می شود و در نواحی که قرار است مو پیوند زده شود، بی حسی تزریق می شود و بیمار هیچگونه دردی را در حین عمل حس نمی کند، فقط ممکن است پس از عمل کمی احساس درد داشته باشد که امری طبیعی است.

پس از عمل نیازی به استراحت نیست و فرد می تواند فردای روز عمل، کارهایش را انجام دهد. معمولا بین سه تا پنج ماه پس از عمل، موهای کاشته شده رشد می کنند.

 

 

محمدرضا کیانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *